Brooklyn Black Chocolate Stout: Krallara Layık Bira

Ünlü İngiliz ressam Joseph Farington 20 Ağustos 1796 tarihinde günlüğüne şöyle bir not düşüyor “I drank some porter Mr. Lindoe had from Thrale’s brewhouse. He said it was specially brewed for the Empress of Russia.” Farington’ı etkileyen ve günlüğüne bu olayı yazmasına sebep olan bu gizemli siyah bira İngilizlerin Rus Kraliyet Ailesi ve eşrafı için özel olarak ürettiği Russian Imperial Stout’tan başkası değil.

18 yüzyıl içerisinde İngiltere’de oldukça popüler bir bira türü olan stout tipi siyah biralar Baltık ülkelerine ithal ediliyor ve içerdiği yüksek alkol oranından dolayı “extra stout” olarak adlandırılıyor. Bu yüksek alkollü “extra stoutlar” Farington’un da tarihe not düştüğü üzere Rus Çariçesi Katerina’nın (Catherine the Great) en sevdiği içkilerden biri olması sebebiyle “Russian Imperial Stout” olarak anılmaya başlıyor. 2015’in geç kalan ilk tadımının konuğu bizi önce tarihin tozlu sayfalarında gezdirecek ve sonrasında  ise damağımızda bir bayram havası estirecek olan harika bir Kraliyet Birası olacak. Karşınızda Brooklyn Black Chocolate Stout.

BCS-Tasting

Russian Imperial Stout: Kraliyet Birası

Dünyada kralların birası denecek bir bira varsa benim aklıma zamanında üretimi Bavyera Dükünün tekelinde olan buğday birası (weissbier) ve Rus Kraliyet Ailesi için İngilizler tarafından özel üretilen Russian Imperial Stout gelir. Çar I. Petro 1698 yılında İngiltere’ye Deptford Üniversitesi Gemi İnşa Mühendisliği Bölümüne (tam ismi o zaman bu değil ama günümüzdeki dengi diyelim) okumaya gelir. Okulunu bitirip de Rusya’nın ilk donanmasını kurmak için ülkesine dönmeden önce  yanında tam £300 tutarında stout bira götürür.  O zamanın parasıyla bir servete eşdeğer. £300’luk stoğunu gömdükten sonra da bayıldığı stout biraların Rusya’ya gönderilmesini ister. Ancak Barclay Brewery’nin ürettiği stoutlar Rusya’ya olan uzun ve meşakkatli yolculuklarını tamamlayamazlar ve kimi güverteye dökülür kimi de bozulur gider. İlk siparişi teslim edememenin ezikliğini yaşayan Barclay Brewery Çar’ın gözünde itibarını kurtarmak için ikinci partiyi üretmek ve teslim etmek için kolları sıvar. Mahcup olduğumuz Çara öyle bir bira içireceğiz ki aklı çıkacak gazıyla şerbetçiotu miktarı ve alkolü biraz abartan Barclay Brewery nihayetinde %10’un üzerinde bir alkol oranına sahip katran karası gibi simsiyah ve yoğun, yudumlandığında içleri ısıtan bir bira üretir. Aslında şerbetçiotunun cömertçe kullanılması ve alkol oranının da artırılmasının ardındaki mantık yolun uzunluğu ve havanın soğukluğununun dikkate alınması ve bir önceki seferde yaşanan bozulmaların önüne geçmektir. Bu yeni biranın tadı Rus Kraliyet Ailesini oldukça tatmin eder. 1700’lerin ikinci yarısında tahtta olan Çariçe Katerina ise gerçek bir Russian Imperial Stout hastasıdır.  Hatta, bir kaynakta şöyle bir nota rastlamak mümkün 

“The Empress of All Russia is indeed so partial to Porter that she has ordered repeatedly very large quantities for her own drinking and that of her court.”

Çariçe ve ahalisine Imperial Stout ithalatı 1822’ye kadar düzenli olarak devam eder. Araya giren Napolyon savaşları her bira üreticisini vurduğu gibi burada da kendisini gösterir. Russian Imperial Stout ithalatı eskisine göre daha istikrarsız bir şekilde devam etmektedir. Belçika doğumlu Londralı bir girişimci olan Albert Le Coq da Russian Imperial Stout üretmeye karar verir. Aslında Le Coq zeki bir girişimcidir. 1800’lerde bira üreticileri ürettikleri biraları kendileri şişelememektedir. Le Coq bir şişeleme tesisi kurar ve Londra üreticilerinin biralarını şişeler. Zamanla bira üretiminin inceliklerine de hakim olarak bira üretmeye karar verir. Ürettiği Russian Imperial Stout biralar 1869 yılında Olivia isimli bir gemiye yüklenir ve Rusya’ya yola çıkar. Ancak gemi Baltık Denizinde alabora olur ve içindeki biralarla batar. Canım Russian Imperial Stoutlar 1974 yılında Norveçli dalgıçlar tarafından kurtarılıncaya kadar da Baltık Denizi’nin serin sularına hapsolur.

Günümüzde Russian Imperial Stout tarzı (her ne kadar biz Türkiye’de pek göremesek de) çok yaygın. Özellikle de Amerika’da birçok üreticinin Russian Imperial Stout tarzında biralarını bulmak mümkün. Gelelim bu türün belirli özelliklerine. Russian Imperial Stoutlar genelde yüksek alkollü biralar. Yüksek alkolden kastım da %10 ve üzeri gibi. Genelde %8-12 arasında bir alkol oranına sahip olsalar da %10’un üzerinde alkol oranına sahip Imperial Stoutlara kolayca rastlamak mümkün. Imperial Stoutlar için özellikle kullanılan bir şerbetçiotu türü ya da türleri yok. Ayrıca şerbetçiotunun yoğunuğu da yine farklılık göstermekte. Az acımtırak ya da çok aggressive bir hoppyness’a sahip Imperial Stoutlara rastlamak olası. Mesela, Amerikan Russian Imperial Stout’ları İngliz R.I.S.’lara göre daha hoppy bir karaktere sahip.

 Tadım

Brooklyn Brewery’nin detaylı tarihçesine ve hikayesine Daha önceki Brooklyn Lager ve Brooklyn Brown Ale yazılarında genişçe değindim. Dileyenler okuyabilir. Önceki Brooklyn incelemelerimde de bahsettiğim üzere, Brooklyn Brewery biralarını bazı kategorilere ayırıyor. Bu kategoriler Perennials (uzun süredir üretilen, demirbaş biralar), Seasonals (sezonluk üretilen biralar), Big Bottles (büyük şişeler) ve Brewmaster’s Reserve (Garrett Oliver ve ekibi tarafından tek seferlik üretilen özel biralar). Brooklyn Black Chocolate Stout ise bir seasonal bira. Brooklyn Black Chocolate Stout’u 1994 yılından beri üretiyor ve bu 21 yıllık sürede Brooklyn Black Chocolate Stout bir klasik haline gelmiş ve özellikle soğuk kış günlerinde tüketilmesi Brooklyn tarafından öneriliyor. Ayrıca uygun koşullar altında yıllandırılabilecek bir bira. 

İçerik & Alkol Oranı: Black Chocolate Stout’un içeriğinde arpa maltı, buğday maltı (yanlış okumadınız) şerbetçiotu, su ve maya var. Brooklyn Brewery’nin brewmaster’ı Garrett Oliver Black Chocolate Stout’u yaparken malzemeden kaçmamış ve her şeyden bol kepçe koymuş. Black Chocolate Stout’un içerisinde tam 6 çeşit malt kullanılmış. Bu 6 malltan ikisi American Pale Maltı, bir tanesi chocolate malt, bir tanesi buğday maltı ve kalan ikisi de roasted maltlardan oluşan bir harman. 


Bu cömert içerik kendisini şerbeçiotlarında da gösteriyor. Garrett Reyiz hop tercihini Willamete ve American Fuggle’dan kullanmış. Willamete hops’un genel özelliği %4-6 arasında düşük sayılabilecek bir alpha acide sahip olması ve daha çok aroma vermesi için kullanılması. Topraksı, çiçeksi ve baharat aromaları Willamete’in maharetleri arasında. American Fuggle da Willamete’e benzer şekilde %4-5.5 arasında bir alpha acide sahip ve çiçeksi aromalarıyla ön plana çıkıyor. 


Black Chocolate Stout’un alkol oranı (sıkı durun) tam tamına %10! Bu sevimli siyah şişenin içinde aslında küçük bir canavar yatıyor. IBU değeri ise (International Bitterness Unit) 51! Bu değeri daha iyi anlamak için şöyle bir karşılaştırma yapalım. klasik Efes Pilsen ve Tuborg’ın IBU’ları 13-14, Duvel’in 32, Weihenstephaner Hefe-Weiss’ın 14 ve Brooklyn Lager’in 30 ve Brooklyn East IPA’nin ise 47. Görüldüğü üzere Black Chocolate Stout acı bir bira! Şişenin içinde sıvı bir bitter çikolata bizleri bekliyor!

Son olarak, sadece 320 kalori olan biramız bir ödül avcısı. Aldığı ödüllerin bazıları 2012 World Beer Cup: Bronze Medal, Australian International Beer Awards: Gold Medal, ve 2011 World Beer Championship: Gold Medal.

Şişe Tasarım: Önceki Brooklyn biraları için yaptığım olumlu yorumları burada da üzerine koyarak devam ettiriyorum. Şişe ve etiket tasarımı harika! Brooklyn amblemi I (kalp) NY amblemini bulan Milton Glaser tarafından tasarlanmış. Siyah rengin ağırlığı da ayrı bir güzellik katmış etikete. Elbette ülkemize has dev yasaklı hamile kadın imgesini görmezden gelmemiz gerekiyor!

Bardak: Brooklyn bardağım maalesef yok. Türkiye’de de kolay kolay bulabileceğimi düşünmüyorum. The North Shield’lerde varsa vardır ama onun dışında imkansız. Ben de tadım için en uygun bardaklardan birisi olarak gördüğüm Duvel bardağını kullandım. Orta gövdenin genişliği aromayı açığa çıkartma ve saklamada ideal iken geniş ağızlı yapısıyla da kokuyu açığa çıkartmak için bence çok ideal.

Köpük: Stout biralara has kahverengi köpük karşınızda! İki parmak kalınlığında kıvamlı bir köpük var ve bu köpük biranın son yudumuna kadar incelse de bize eşlik ediyor. Bardağa yapışarak çizdiği danteller de Black Chocolate Stout’un kalitesine dair başka bir kalite göstergesi.

Renk: Görüldüğü üzere simsiyah bir bira! Öyle kıvamlı bir bira ki Black Chocolate Stout, şişeden bardağa dökerken sanki motor yağı akıyormuş gibi izledim ben. Simsiyah renk ve kahverengi köpüğüyle beraber görsel bir şölen sunuyor.

Koku: Etiketinin hakkını verircesine çikolata kokuları daha ilk koklayışta burnuma nüfuz ediyor. İlaveten, kahve ve yanık malt kokuları da oldukça belirgin ve burnu etkisi altına alıyor. Tipik stoutlara has bu yanık malt kokusu Black Chocolate Stout’ta çikolata ve kahveyle güzelce desteklenmiş. Biraz zorlayarak, pekmezi de andıran bir koyu meyve kokusu da mevcut. Sanki bir yerlerde bir is kokusu da var gibi ama kavruk malt beni yanıltıyor da olabilir. Alkolü andıran kokular ise oldukça güzel gizlenmiş.

Gazlılık & Gövde: Gazlılık çok yüksek değil, hatta low-to-medium denecek derecede ama gövde oldukça sağlam. Black Chocolate Stout Full-bodied denilebilecek bir ağırlıkta kendisini ağızda hissettiriyor. Oldukça dolgun ve gövdeli bir bira.

Tat: Görüntü ve kokudaki kusursuzluk kendisini tatta da hissettiriyor. Roasted malt tadı damağı güzelce kaplıyor ve buna ilaveten bitter çikolata ve kahve aromaları damağı güçlü bir şekilde vuruyor. IBU değeri 51 olsa da öyle bir IPA acılığı yok açıkçası. Kavruk malttan gelen bitter çikolata acı-tadı daha baskın. Kokuda alkolün kendisini çok belli etmediğini belirtmiştim ancak damakta %10’luk alkolü bariz bir şekilde hissediyorsunuz. Her yudumda insanın içini ısıtan bir yapısı var Black Chocolate Stout’un. Dominant kahve ve çikolata aromalarıya, cheesecake, çikolatalı kek ya da tatlıların yanında harika bir eşlikçi olacağını düşünüyorum. Özellikle de soğuk bir kış akşamı sıcak evinize kendinizi attıktan sonra bir Black Chocolate Stout ve yanında bir brownie hem içinizi ısıtabilir hem de damağınızı şenlendirebilir.

RateBeer Puanı: 100 / 100 (overall) 96 / 100 (style)

BeerAdvocate Puanı: 93 / 100 (overall)

Benim Puanım: 100 / 100

Not: bu yazıda alkolü özendirme ya da tanıtma gibi bir amaç güdülmemiş, sadece şahsi fikirler paylaşılmıştır. Ayrıca, herhangi bir markanın reklamı ya da tanıtımı söz konusu değildir ve sadece ve sadece şahsi kanaatler dile getirilmiştir. İçki bizim dostumuz değildir, içki kötülüktür, pişmanlıktır. Belirli oranlarda tüketildiğinde insan sağlığına da zararlıdır. 

Görüşmek dileğiyle…

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*