Bira Peynir Eşleşmesi – İngiliz Biraları

Bira ve peynir eşleşmesi hakkındaki önceki yazılarda Alman ve Belçika biraları ve peynir eşleşmelerinden bahsetmiştim. Serinin üçüncü yazısında İngiliz biraları ve bu biraların yanında ne tip peynirlerin güzel gittiğinden bahsedeceğim. Bir sonraki yazıda Amerikan biraları ve peynir eşleşmeleri olacak. Serinin son yazısı ise Türk Peynirleri ve bu peynirlerle güzel giden biraları eşleştirmek üzerine olacak ve bira peynir serisini noktalandıracağız. Önceki yazılarda olduğu gibi bu sefer de ülkemizde bulunan bira markalarıyla bir eşleştirme yapmaya çalışacağım ki siz de bu yazıyı okuduktan sonra bu eşleştirmeleri evde deneyebilin.

Bira Peynir 4

English Pale Ales

Ülkemizde bu tipin en yaygın örneği Fuller’s London Pride, Adnams Broadside ve Adnams Ghostship. Bu tipin karakteristik özellikleri malttan gelen hafif bir tatlılık (karamel gibi) ve İngiliz şerbetçiotlarından gelen hafif bir şerbetçiotu acılığı. Amerikan Pale Ale’ler çok daha hoppy olmakla beraber İngiliz Pale Ale’leri bu acılığı maltsı bir tatla dengeliyor. Genelde kehribar (amber) renginde olan bu biralar malttan gelen bir tatlılık olmasına rağmen sek (dry) biralar. Özellikle de Belgian Pale Ale’lere kıyasla çok daha az tatlı bir gövdeleri var.

Peki bu biralarla hangi peynirler gider? Malttan gelen hafif tatlılığın yanında yine içerisinde hafif tatlı bir aroma barındıran peynirler güzel olabilir. Mesela cheddar gibi. Cheeseburger sevenlerin de şu an anımsayacağı gibi cheddar tuzlu olmayan ve hafif tatlı bir aromaya sahip. Malttan gelen hafif tatlı aroma ve cheddardan gelen hafif tatlı aromanın güzel bir birliktelik oluşturması kuvvetle muhtemel.

Dinlendirilmiş goudalar daha ekşi ve tuzlu bir yapıya sahip olduğu için İngiliz Ale’lerin yanına pek gitmeyebilir çünkü birayı bastıracaktır. Bunun yerine taze bir gouda İngiliz Pale Ale’lerinin yanında güzel gidebilir. Düz bir yapısı olan kaşar peynir ve biraz daha tuzlu olan eski kaşar da bu hafif acımtırak İngiliz Ale’lerinin yanında sırıtmayacaktır. Kaşar zaten damak temizleyici bir peynir olarak tadımlarda da kullanılıyor. Aslında her biranın yanında hafif ve düşük profilli bir eşlikçi olarak yenilebilir.

Bira Peynir 5

Stout & Porter

Ülkemizde bu iki tipin önde gelen örnekleri Fuller’s London Porter, Fuller’s Black Cab Stout, Guinness, Meantime Coffee Porter, Murphy’s Irish Stout ve Brooklyn Black Chocolate Stout. Aralarında bariz farklar olmasına rağmen Stout ve Porter’ın ortak yönleri bu farklardan daha fazla. Bu tipin genel karakteristiği kavrulmuş malttan gelen simsiyah bir renge sahip olmaları ve bu kavrulmuş maltın verdiği kavruk-roasted malt karakteristiği. Yine malttan gelen kahve-espresso, pekmez, çikolata ve fındık aromaları Stout ve Porter’da kolaylıkla yakalayabileceğiniz aromalar. Bu tip biralarda şerbetçiotunun varlığı pek ön planda değil.

Bira Peynir 3

Gelelim peynir eşleştirmelerine. Stout ve Porter’lardaki bu fındık aromalarının yanına dinlendirilmiş ve olgunlaştırılmış bir Gouda iyi bir eşlikçi olabilir çünkü bu dinlendirilmiş Goudalarda tuzlu bir tadın yanı sıra karamel ve fındık tınıları yakalamak mümkün. Yine olgunlaşmış Comte’lerde de fındık tınıları mevcut ve bu da Comte’leri Stout ve Porter’ların yanına güzel bir eşlikçi yapıyor. Bir de ülkemizin güzel lezzetlerinden olan (aslında Kıbrıs’ın) hellim peyniri de ızgara yapıldıktan sonra bu kavruk malt aromasının yanına çok güzel gidiyor. Ayrıca yine yöresel bir lezzetimiz olan İsli Çerkez Peyniri de Stout ve Porter’ların kavruk malt tadını çok güzel tamamlıyor ve biranın önüne geçmeden güzelce eşlik ediyor. Gruyère peyniri de topraksı ve fındıksı tatlarıyla yine Stout ve Porter için güzel bir tamalayıcı. Son olarak Gorgonzola peyniri de yağlı ve kremamsı gövdesiyle yumuşak gövdeli Stout ve Porter’ların yanında gayet ideal. Kremamsı köpüklü bir Guinness ve kremamsı bir Gorgonzola kötü bir çift olmayacaktır.

Extra Special Bitter – ESB

Fuller’s’ın dünyaya armağanı olan bu bira stili ilk defa 1969 yılında bir kış birası olarak üretiliyor ve içerisinde 4 çeşit şerbetçiotu mevcut (Challenger, Goldings, Northdown, Target) ve bir de 2. fermentasyona alınarak dry-hopping uygulanıyor (dry-hopping’de Challenger ve Northdown kullanılıyor. Sonuç olarak ise ortaya 34 IBU’ya sahip, kehribar rengi ve meyvemsi (özellikle portakal ve turunç) bir şerbetçiotu karakteristiğine sahip bir bira çıkıyor. Fuller’s bu bira stilinin patentini alıyor ve daha sonrasında da hem İngiltere’de hem de Amerika’da birçok üretici ESB’ler üretmeye başlıyor. Bugün malt ve şerbetçiotu karakteristikleri büyük farklılıklar gösterse de genel olarak ESB’ler maltsı, meyvemsi, başlangıçta malttan gelen bir tatlılığın bitişte yerini şerbetçiotundan gelen bir acımtıraklığa bıraktığı biralar. Ülkemizde ise iki ader örneği var ve bir tanesi bu türün ilk örneği olan Fuller’s ESB ve diğer de Adnams Southworld Bitter.

Bira Peynir 2

Stil olarak kolay içimli, düşük alkollü (4.5-5.8 arası) ve bir IPA ya da Imperial Stout gibi çok kompleks bir yapıları olmadığı için bu biraların yanında yumuşak ve baskın olmayan peynirler iyi bir seçim olabilir. Buradan yola çıkarak taze kaşar ve mozzarellanın iyi bir eşlikçi olacağını söylemek mümkün. Yine çok baskın olmayan Edam peyniri de ESB’nin meyvemsi ve tatlı karakteristiğiyle uyum sağlayacak. Son olarak ise Camembert ya da Brié peyniri de yağlı ama bir o kadar da temiz sade gövdeleriyle ESB’den aldığınız tadı gölgelemeyecek ve keyfinizi artıracak peynir türlerinden.

Bir sonraki yazıda Amerikan Biralarını Peynirlerle evlendirmeye çalışacağım. Tüm eşleşme önerileriniz için yorumlarınızı da bekliyorum.

Görüşmek üzere.

Not: Fotoğraflar alıntıdır ve yazıda geçen tüm peynirlere büyük marketlerde ulaşmanız mümkündür. 

 

2 Comments

 1. Deniz Dedelen says:

  Merhaba Sn Bire Sevdası,

  Ben Gouda ve Edam peynirleri ile Schneider Tap 6′ yı eşlemeyi çok isterdim.Sonuç nasıl olurdu acaba?

  Bim birkaç aydır çok uygun fiyata satıyor bu peynirlerden,biz fakirler için.Denemek isteyen için bence bulunmaz fırsat ama birayı bulmak maalesef şu an pek mümkün değil.

  Peynirler yoğun tatta,Tap 6’da gayet yoğun.İki eş uç birbirini köreltir mi yoksa bir sinerji yakalarlar mı acana?Deneyebilen olursa yorumunu beklerim.

  • Bira Sevdası says:

   Deniz’cim hoş geldin yeni siteye.

   Bim sağ olsun alkol satmıyor ama alkolün yanında güzel giden şeyler satıyor. Aynısı ŞOK Market için de geçerli 😀

   Tap 6 bu aralar yok ama geldiğinde bu eşleştirmeyi yapmak güzel olur. Zaten gazlı bir bira olduğu için yağlı peynirlerin çoğuna güzel eşlik edeceğini düşünüyorum. Yüksek gazlılık yağlılığı kesen ve biraz nörtalize eden bir etken. Ayrıca Tap 6 aroma profili olarak çok yüksek, bence bölüm sonu canavarı olarak adlandırdığım ve dominant bir peynir olan Rokfor’un da hakkından gelebilir. Rokfor’a Tap 6 da eziliyorsa zaten, batsın bu dünya!

   İki yoğun tat bir arada güzel gidebilir, tek sorun hangisi daha baskın bir tatsa diğerini bastıracak. Misal bu bahsettiğim rokforla Leffe, Hoegaarden, Weihenstephan ya da Kwak içsen, bu biralar kaybolur gider bu peynirin ardında.

   Sevgiler & Selamlar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*